Thomas Rydahl “Eremiit”

“Eremiit” on taanlase Rydahli debüütromaan. Mehe vägiteoga olid rahul teadjad ning tekst noppis Taanis mitmeid auhindu, lisaks saatis (saadab) “Eremiiti” soliidne müügiedu. Kohe mõtlesin ma, mis selle taga on. Miks nii? Ja lisaks, et mind on alati huvitanud hispaaniakeelne kultuur, siis müüs tekst end mulle maha ka sellega, et romaani tegevustik toimub Fuerteventuras. Venga, Rydahl.

151115baltijaam

Me ha gustado. Üle pika aja üks tekst, mis mulle enamjaolt meeldis. Muidugi on ka meeldivate tekstide juures alati mõni detail, tegevustikukäik, tegelane, mis või kes on vastik, mõjub pingutatult või tundub üleliigne. Nii ka “Eremiidi” puhul. Aga need ebameeldivused ei jäänud domineerima ega üldmuljet morjendama.

151115baltijaam_2

Eriti karakteerne ja äge on seik, et peategelane, mõrva lahendaja Erhard on võõras, taanlane Kanaari saarel. Ta on autsaider, kes on rahatu, positsioonitu, üksinda. Ja kõigele lisaks antisotsiaalmeedik ning vana! See on minu meelest genial! Protagonistivalik, mis on niivõrd ebatraditsiooniline, mõjub väga värskelt! Eremiit aka Erhard on sümpaatne abuelo, kelle mõtetele-tegudele on kuidagi lihtne kaasa elada. Nii teeniski raamat mitmeid plusspunkte just sellega, et tegutsejaks, tsentrumiks on Lääne kultuurikontekstis täiesti ebaseksikas tüüp: vormist välja, vana, mitteatraktiivne, eraklik võõras! Kõva!

Kuidagi hästi doseeritud, mittevenitatud, isegi kummastavalt intelligentne on see tekst. Ehkki tegemist on lõppkokkuvõtteks täiesti tavalise mõrvaromaaniga, on see tonaalsuselt ja tegevuseplaanilt teistlaadne kui näiteks nordic noir. Lisaks on “Eremiidi” jutustaja on selline suave, nii et juba eos rahustab ta maha lugeja küsimused Raúli, Beatrizi ja Erhardi kummalise suhte, Eremiidi nelja näpu ning perekonnadraama kohta.

151115baltijaam_3

Rohkem polegi vast vaja. Os recomiendo.

Flanöös

P.S. Loen nüüd Mart Kadastiku “Eluaegset”. Väga imelik tekst.

SHARE:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *