Life worth fighting for

Missugune on see elu, mille pärast tasub võidelda? Mõõk välja tõmmata? Pistoda läikima nühkida? Keha tolmuseks püherdada?

Kui väisasin gümnaasiumit, siis teadsin, et ma tahan elada Elu. Mulle tundus, et väljend “ellu astumine” käib minu kohta. Ma tegin ettevalmistusi, et niisiis elu sisse sammuda, kuna mulle anti pidevalt märku, et ega me veel ei ela. Noored ei ela. Elu hakkab alles natukese aja pärast. Noore ja rohelisena uskusin ma mingil määral, et Elu – karvane, värviline, mõnus, külluslik nagu küpsetatud homaar tähistaeva all – algab siis, kui kool läbi. Aga ma ei osanud enda jaoks sõnastada, mis see elu on. Mis teeb ühe elu elamisväärseks, ihaldatavaks? Miks on üks variant mulle hea ja teine kukutab masendusse? Enamasti mõtlen ma nendele küsimustele siis, kui keha liigub. Terves kehas terve vaim. Mõne päeva eest mõtlesin sellele jälle, küsisin, miks on mõni elu meistriteos ja teine kole käkerdis?

19-aastasena oli mul mingisugune ideaal, mis tegelikult polnudki nii väärastunud, aga siiski natuke snoobilik. Peas keerles kujutelm, et kui tohutult pingutada, võidelda, parim olla, siis tuleb midagi head (“head” ma ei konkretiseerinud). Nüüd ma aga mõistan, et elamisväärne elu evib hoopiski teisi kvaliteete. Minu jaoks muutus kõik palju vabamaks hetkel, mil ma keeldusin mõistete “üldlevinud” tõlgendustesse uskumast ja hakkasin neid ise oma sisuga täitma (muidugi mitte täiesti meelevaldselt, aga siiski). See tähendas mõistete “ilus”, “tervislik”, “edu”, “õnn”, “karjäär”, “tähenduslik” jne ümbertõlgendamist ning egotsentrilist lähenemist igasugu elunähtustele. Karjääri mõistest elimineerisin 8-tunnise pliiatsseelikuga tööpäeva (mis muidugi ei välista kontoris viibimist, aga ma muutsin selle sõna enda jaoks laiemaks), lõpetasin oma humanitaarhariduse põlgamise ning omistasin sellele uusi headusi, uuristasin mõistesse lahtise haava, et see oma tähendustega täita. Keeldusin lõpuks ometi ka “tervisliku toitumise” suhestamisest “seksika toitumisega”. (Spordihimulise noorena uskusin pidevalt seda salati, kodujuustu, valge kanaliha, juurikate jura; teate ju küll neid küsimusi zi important persoonidele “Kuidas sa toitud?”, vastuseks kõlab: “Ma nii üritan jälgida, et mu toit oleks mitmekesine ja värske. Söön palju värsket. Ja kana. Ja lõhet. Ja kõrvale värsket. Puuvilju. Ja värsket. Ja siis joon valgukokteili natuke oma nunnust sheikerist. Ja siis söön värsket.”). Sellega ei soovi ma rõhutada, et kana, kodujuust, juurikad jms oleks paha (väga head asjad juu), aga ma ei usu ealeski, et ainult nendest elatakse. Ma söön lõpuks ometi rahus kartulit, kanasuppi, tatart, võileiba, juustu, võid, koduõunakooki ehk kõiki neid nii mitteseksikaid toite, millest Instagramis coole pilte ei leidu. Ja niimoodi olen ma palju tervislikum kui rangeid kanalihaseid norme järgides.

Ja loomulikult “edu” (EKSS-i järgi “progress”, “kordaminek”, “menu”, “üleolek”). Eesti kontekstis (ja eks mujalgi kapitalistlikes ühiskondades) meeletult oluline mõiste. Mäletan, et keegi ütles mulle kunagi ühe mitteortodoksse inimese kohta, et see ei ole ju elu, nii vana ja reisib ringi ning ka raha pole tal. Edukas tähendab niisiis tavaarusaamades seda, et sul on auto, korter (vahel õnnestub see isegi suure venna/mamma/muu abil ilma laenuta soetada), kallis käekott/käekell, mitu komplekti kenasid kehavarje, kaks kuni kolm puhkusereisi aastas ja võimalus väljas käia, väljas süüa, hängida. Need on edukuse baaskriteeriumid. Samuti liimub sellega tihti haridus. Kuidas aga ühendub eduga pere-mõiste (a’la tal on toetav pere, ergo edukas)? Või filosoofiline/eetiline pädevus? Empaatiavõime? Kas inimene ei ole edukas eelkõige siis, kui ta on saanud üle oma nartsissismist? Kõik need teised kvaliteedid (käekell ja reis jm) võivad ka olla, aga kas edukuse tunnus ei ole hoopiski tolerants, keskusteluoskus, sõprade ja toetava pere olemasolu? Ma leian, et edukust mõistetakse liialt kitsalt. See ei evi ainult materiaalset. Ja just nimelt “ainult”.

Mina panen oma relvad tagasi kirstu. Ja tunnen, et lõpuks ometi hõljun ma rahulikus olluses, olen andestavam ja rõõmsam. Sest mõistetega saab mängida. Peab ainult lusti olema.

IMG_2989

 

Flanöös

 

SHARE:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *