Maasikalohk ja meta

Kool, kus õpivad parimad.

Kui raadiot kuulad või isegi pelgalt kuuled, siis tead, et üks kõrgemat haridust pakkuv õppeasutus reklaamib end just selliste sõnadega, mis nüüdsama ära toodud. Arvestades seda, missugune kõrgkoolide vaheline rebimine alates juuni lõpust seoses sisseastumisperioodi algusega lahvatanud on, ei ole selles sõnastuses midagi jalustrabavat. Ent mind siiski jätkuvalt imestab see retoorika, millesse need reklaamid uputatakse ja millest tegelikult juba üpris avameelselt räägitakse/mida kritiseeritakse. Sellepärast ma sellest jälle vestangi. Lisades niigi õlistele sõõrikutele veel sortsu rasva.

Hea-parem-parim. Ma arvan, et nende adjektiividega opereerimine on minu ja nii mõnegi teise elu (lõplikult) ära rikkunud. Gümnaasiumi lõpul rääkisin ma silitud-klanitud lõpetajatele paatoslikul toonil seda, et “harju keskmine” ei kõlba kuskile ning ärgitasin mitte leppima keskpärasusega. “Keskpärasus” oli minu jaoks sõimusõna. Siit ka kõikide ainete ja alade, milles mul ei õnnestunud saavutada silmapaistvaid tulemeid, täielik ärapõlgamine. Mis oli kindlasti otsus rumalate killast. Uskusin räigelt tugevasti (just räigelt), et kui valida mingi vald ja OLLA SELLES PARIM (mida iganes see siis ka ei tähendaks), siis läheb kõik hästi ja õnnevihm langeb mu näole. Ka värsketele (küll humanitaar-)magistritele aktusel kõneldes ajasin ma samasugust soga. Sest ma olin sellise ideoloogiaga harjunud. See oligi mu üks ja ainus väärtushinnang, s.o olla parim igas kontekstis ja ülikoolid aiva nuumasid mu väärarusaamu. Meedia nuumas. Ja ma ei taha olla nuumsiga.

Ekseptsionaalne, unikaalne, originaalne, parim, edukaim. See on väga väsitav ja vähemasti minu puhul tapab kreatiivsust. Ma ei taha seda enam. Aga see uss ei lähe ära. Keerdub ümber minu. Ma tahan selle ussi pooleks lõigata. Sest, kallis ussike, mis üldse on parim? Kas see tähendab rahakaimat? Kas tähistab see seda, kellel on kõige rohkem tööd? Kellel on kõige ilusam töölaud? Rohkem töösõite? Kellel on diplom reaalias? Kellel on palju sõpru? Ilusaid kleite? Suurem isu? Mida see parim tähendab? Kas äkki on parim too, kes on ideeliselt kõige viljakam? Ma ei tea. Võib-olla kõik need kriteeriumid, võib-olla mitte ükski neist.

Ma tean ainult üht. Et ma ei jaksa alati olla ekseptsionaalne, samas kogu aeg seda vargsi soovides.  Uss tuleb kääridega katki lõigata. Meediadieet on päevakorras. Linnas kiiresti liikumine (khmm Tallinnas praegu kiiresti..), et mitte reklaame märgata. Kui oled valge luik, siis on parem olla must luik. Kui must luik, siis valge. Kalju Komissarov ütles just täna, et meie pilk on suunatud mingitele tühistele teemadele. Tähelepanu on vales kohas, idu pealt eemal. Ma katsun esiteks oma pilgu õigesse kohta saada. Fokusseerida. Siis ehk sellest lollist ideoloogiast vabaneda.

Punased maasikad pannakse ikka valgete peale, ja vettinud, pehkinud, mädanenud marjad lükatakse kasti allossa.

File 03-07-15 10 45 43File 03-07-15 10 46 42

File 03-07-15 10 46 58

 

Aga vaata, maasika sees on auk. See on see õnnis tunne, kui hea maasikamarja roots tuleb libedasti ära. Sedasama tunnen ma kirjutades, just siia kirjutades. Sest siin ei pea ma miljon korda proofreadima, et saada “suurepärast”, tähtaegu kartma, hindamiskomisjoni ees värisema, siin ei pea ma kontrollima ega lihvima. Ma ei pea igale esitatud küsimusele vastust pakkuma. Ei pea hüpoteese toitma või kukutama. Ma võin lihtsalt olla mina ise, ükskõik kas siis must või valge luik, pehme või kõva maasikas.

Rohkem ma selle sisseastumisperioodi jooksul kõrgkoolidest ei räägi.

Vist.

Flanöös

SHARE:

3 Comments

 1. K. July 5, 2015 / 7:40 am

  Tere!

  Lugesin sinu blogi ja tekkis üks küsimus. Kes või mis on flanöös?

  • rabarberibulvar July 5, 2015 / 9:38 am

   Küsimus oluliste killast! Flanöös on naisflanöör. Flanööri-mõistet tutvustas Baudelaire ja see tähistas meesjalutajat metropolis. Poeeti, vagabundi. Mõiste “flanöös” võttis kasutusele minu teadmist mööda Rita Felski. Ja mida flanöös teeb? Jalutab! Observeerib, analüüsib! Selline kuju siis!

 2. Riv January 9, 2016 / 10:31 am

  Ajukaksik 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *