Batumi. Sinine

Edela-Gruusias asub kuurortlinn Batumi, mille üle grusiinid on väga uhked. Minu eelaimdused (hirmus maitselagedus ja tohutu siblimine) ei vastanud tõele. Tegemist on üpriski rahuliku, sooja ja võrreldes Tbilisiga puhta linnaga, mis sobib puhkamiseks küll. Lopsakate palmidega ääristatud pikk rannapromenaad ja eriti meeldejääv arhitektuur mängivad selles oma osa. Siiski on oluline mainida, et kõrghooaeg just lõppes, nii et sellest johtub ka märksõna “rahulikkus”. Juulis-augustis pidavat siin kohtuma kõiksugu karvased-sulelised ning linn pulbitseb kui saadana supipada. Hetkel loksub Batumi aga mõnusamas-rahulikumas rütmis. Iseenesest oli parasjagu põnev ka retk siia – Gruusia kaht suurimat linna, Batumit ja Tbilisit ühendab kitsuke maantee, mis on täidetud locode autojuhtide, koerte, kitsede, lehmade ja saiamüüjatega. Ent vaade, mis avaneb Batumile, enne linna sissesõitmist on parasjagu hingemattev, nii et hullud kitsed ununevad võrdlemisi kärmesti.

dsc_0017dsc_0054-1dsc_0048dsc_0032dsc_0023-1dsc_0022dsc_0042

Ilm on hea, udud hõljuvad mägede vahel, kohv on kange, jäätis külm. Batumis on päris mõnus.

Flanöös

 

 

 

 

 

SHARE:

2 Comments

 1. meenutaja September 19, 2016 / 11:41 am

  Batumi on tegelikult adzhaaride linn, varem oli Adzhaaria ANSV keskus. Kas seal on ka praegu vastuolusid grusiinide ja adzhaaride vahel?
  Batumist ei ole kuigi kaugel ka Türgi piir, vist Gonio või Sarpi küla oli see, mis aeti ühel heal päeval lihtsalt pooleks, pool küla Türki, pool tollase Nliidu alla.
  Batumis oli varem ka üsna kena botaanikaaed ja väga tore delfinaarium. Kui seal nüüd mõni aasta tagasi sõda oli, said paljud delfiind hukka, aga on praeguseks tõenäoliselt uutega asendatud.

  • rabarberibulvar September 19, 2016 / 11:50 am

   Aitäh sisuka kommentaari eest. Batumi-sisese poliitilise olukorra/rahvuskonfliktide kohta jään – piinlik küll – vastuse võlgu. Jätan selle adzhaaride asja meelde ja pärin siit ning sealt. Siin regioonis on üldse piirialad ju jube tüliõun. Praegu on Türgi-Gruusia piirilinn minu teada Sarpi, see on Batumile tegelikult väga lähedal. Delfinaariumis õnnestus ka käia – seekord tegid imesid kuus ülitreenitud delfiini ja kaks beebidelfiini, nii et delfinaarium töötab jälle täistuuridel. See oli mul esimene kord säärases asutuses käia ja ma olin tõtt öelda pahviks löödud. Botaanikaaiast juba ka kuulsin, aga kardan, et seekord sinna ei jõua. Minu meelest võiks siin Batumis isegi puhata, aga näiteks Eestist on siia võrdlemisi tülikas ja väsitav tulla. Terviseid!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *